Pani mgr Alicja Chęcińska otrzymała I nagrodę w konkursie „Korzenie i Skrzydła”
Absolwentka kierunku Architektura krajobrazu Pani mgr Alicja Chęcińska otrzymała I nagrodę w konkursie „Korzenie i Skrzydła” organizowanym przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi na najlepszą pracę magisterską poświęconą kulturze i dziedzictwu obszarów wiejskich w Polsce. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 7 maja w Warszawie, w siedzibie NIKiDW na Krakowskim Przedmieściu.
Praca nosi tytuł „Analiza kompozycji przestrzennej i projekt rewaloryzacji XX – wiecznego założenia dworsko – parkowego na tle historii i przekształceń układu przestrzennego wsi Powiercie”
Wcześniej praca pani Alicji uzyskała II nagrodę w konkursie Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu na najlepszą dyplomową pracę inżynierską i magisterską z zakresu architektury krajobrazu obronioną w roku akademickim 2022/2023.
Praca dotyczy rewaloryzacji zabytkowego parku dworskiego w Powierciu, jako części zasobu dziedzictwa kulturowego wsi. Historię, przemiany przestrzenne i stan obecny zespołu dworskiego przedstawiono na szerokim tle historii i przemian przestrzennych Powiercia. Autorka starała się przywrócić spójność dawnego zespołu dworsko-folwarcznego, który został wtórnie podzielony. Starała się również określić możliwe, przyszłe kierunki rozwoju miejscowości, oparte o istniejące zasoby krajobrazowe i kulturowe. Praca Pani Alicji Chęcińskiej udowadnia, że nawet niewielkie historyczne zespoły przestrzenne mogą stanowić istotne elementy krystalizujące kompozycję ruralistyczną, a właściwie i starannie przygotowana koncepcja rewaloryzacji daje szanse na przywrócenie ich walorów kompozycyjnych, historycznych i znaczenia dla lokalnej społeczności.
W załączeniu link do strony organizatora konkursu, kilka wizualizacji oraz plansza z pracy, a także zdjęcia z uroczystości wręczenia nagrody.
https://nikidw.edu.pl/ogloszenie-laureatow-konkursu-korzenie-i-skrzydla-edycja-2024/
2 3 4 UKLAD-ZABYTKOWYKondolencje dla Pani dr Sofii Celewicz z Katedry Botaniki

Wyrazy Głębokiego Współczucia dla Pani dr Sofii Celewicz z powodu śmierci Mamy
oraz
Wyrazy Głębokiego Współczucia dla Pana Prof. dr. hab. Lecha Celewicza z powodu śmierci Żony
śp.
Ganki Talewa-Celewicz
składają
Dziekan, Pracownicy, Doktoranci i Studenci Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Biotechnologii
Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
Msza święta w intencji Zmarłej odprawiona zostanie w dniu 9 maja 2025 roku, o godz. 11.00,
w Kościele pw. Opatrzności Bożej w Poznaniu, przy ul. ks. Wacława Gieburowskiego 6,
po której odbędzie się ceremonia pogrzebowa na cmentarzu przykościelnym.