STUDENCI ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU UPP NAGRODZENI W KONKURSIE „IDEA MIEJSCA SPOTKAŃ DLA OSIEDLA RATAJE NA ŁACINIE”
Studenci architektury krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zostali nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie „Idea Miejsca Spotkań dla Osiedla Rataje na Łacinie”. Uczestnicy mieli za zadanie stworzyć koncepcję miejsca spotkań dla mieszkańców osiedla Rataje na Łacinie, które nie tylko będzie estetyczne i funkcjonalne, ale również odpowie na potrzeby lokalnej społeczności, promując integrację mieszkańców oraz zrównoważony rozwój środowiska miejskiego. Studenci z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wykazali się innowacyjnymi pomysłami oraz wysokim poziomem wiedzy, zdobywając uznanie jury i zajmując czołowe miejsca w konkursie.
Konkurs zorganizowany został przez Miasto Poznań we współpracy z czterema poznańskimi uczelniami: Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu, Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz, Politechniką Poznańską oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza. Promował on interdyscyplinarną współpracę międzyuczelnianą (warunkiem przyjęcia zgłoszenia do konkursu było stworzenie zespołu międzyuczelnianego), integrując środowisko akademickie, a dla miasta był szansą na wykorzystanie potencjału intelektualnego i twórczego poznańskich uczelni. Jednym z pomysłodawców Konkursu był ks. Radek Rakowski z parafii p.w. Imienia Jezus na Łacinie, który dążył do stworzenia miejsca sprzyjającego spotkaniom w otoczeniu przyrody. Projekty musiały uwzględniać rozwiązania oparte na przyrodzie (Nature-based Solutions- NbS), takie jak mała retencja, wykorzystanie rodzimych gatunków roślin oraz minimalizacja nakładów pielęgnacyjnych.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Spośród aż 39 zgłoszonych zespołów, finalnie prace złożyło 27, co jest doskonałym wynikiem zważywszy na dużą skalę wyzwań projektowych. W skład Sądu Konkursowego weszła m.in. dr inż. arch. kraj. Anna Gałecka-Drozda, reprezentująca Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Rywalizacja była duża tym bardziej cieszy fakt, że wśród nagrodzonych znalazły się zespoły z udziałem studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
II nagrodę zdobyły – Jagoda Żurek i Natalia Stasiak studentki ostatniego semestru studiów II stopnia architektury krajobrazu wspólnie z koleżanką z Politechniki Poznańskiej. Praca konkursowa została opracowana w ramach ćwiczeń projektowych z przedmiotu projektowanie zintegrowane III pod kierunkiem prof. UPP, dr. hab. inż. arch. Pawła Piotra Szumigała oraz dr. inż. arch. Tomasza Jastrząba, który konsultował prace z ramienia Politechniki Poznańskiej.
Nagrodzony projekt zakłada stworzenie nowoczesnego, ekologicznego parku opartego na błękitno-zielonej infrastrukturze, zapewniającego przestrzeń do wypoczynku w bliskości z naturą. System ścieżek oparty na analizie kierunków i natężeniu komunikacji. Szerokie ścieżki w miejscach o największym ruchu tworzą centralny plac, a mniejsze alejki spacerowe łączą główne ciągi piesze. Drogi rowerowe poprowadzono wokół parku, aby uniknąć kolizji z ruchem pieszym. Układ ścieżek nawiązuje do naturalnych form występujących w naturze. Projekt zakłada utworzenie ogrodów deszczowych połączonych systemami przelewów awaryjnych zgodnie z ideą błękitno-zielonej infrastruktury. Woda odprowadzana będzie do zbiorników z terenów zieleni, parkingów i ulic. Rośliny i warstwy podłoża w ogrodzie deszczowym filtrują wodę usuwając zanieczyszczenia. Zielony dach na budynku kościoła oraz zastosowana na terenie nawierzchnia wodoprzepuszczalna wspierają zarządzanie wodą opadową, zwiększając ilość wód gruntowych. Na polankach po zachodniej stronie terenu pojawią się meble miejskie jak hamaki, leżaki, altanki oraz stoły piknikowe. Na terenie opracowania pojawią się także ławki, stoły do ping-ponga, śmietniki i pojemniki na psie ekskrementy. Charakterystyczny żółty kolor altanek, stołów piknikowych i innych elementów małej architektury wyróżni przestrzeń. Koncepcja przewiduje utworzenie sztucznych górek oraz skarp wzmocnionych murkami oporowymi. Wzniesienia harmonijnie wpasują się w krajobraz, tworząc przysłony widokowe i zróżnicowane wnętrza do odkrywania. Projekt obejmuje także ścieżkę sensoryczną z różnymi rodzajami nawierzchni oraz tor przeszkód z naturalnego drewna. Projektowaną szatę roślinności stanowić będzie roślinność rodzima, niewymagająca dużej pielęgnacji, zapewniająca atrakcyjność parku przez cały rok. Zachowane zostaną istniejące drzewa, a nowe nasadzenia będą obejmować kwitnące byliny i krzewy, rośliny zimozielone oraz te o ciekawym przebarwieniu jesiennym. Układ komunikacji samochodowej wokół parku z progami zwalniającymi zapewni bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, a parkingi wzdłuż parku umożliwią wygodne korzystanie z obiektu. Projektowana przestrzeń na Łacinie uzupełnia dzielnicę o zróżnicowany biologicznie zielony punkt, który oferuje wyciszenie i odpoczynek wśród naturalnych form.
III nagroda przypadła zespołowi złożonego ze studentów Uniwersytetu Artystycznego, Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, reprezentowanego przez Aksela Leszczyńskiego, studenta I roku studiów I stopnia architektury krajobrazu. Wśród wyróżnionych znaleźli się także kolejni początkujący adepci architektury krajobrazu z UPP – Agata Paprota (I rok, studia I stopnia) oraz Daniil Smalianyi (II rok, studia I stopnia), współpracujący z osobami z Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Gratulujemy naszym studentom sukcesu i czekamy na realizację ich innowacyjnych pomysłów, które z pewnością przyniosą korzyści społeczności lokalnej oraz przyczynią się do poprawy jakości życia mieszkańców Poznania.
Więcej informacji na stronie Urzędu Miasta.